تبلیغات
اموزش شبکه

اموزش شبکه
 
صفحات جانبی


 

دانشگران انگلسی مدعی پیدا كردن راهی شده‌اند كه ارتباطات و همچنین عملكرد سلول‌های عصبی مغز را برای اولین بار ترسیم می‌كند كه آن‌ها را گامی دیگر به مدل رایانه‌یی مغز نزدیك كرده است.

محققان دانشگاه لندن یك روش انجام شده بر روی یك موش را شرح داده‌اند كه آنها را قادر به تركیب اطلاعات عملكرد نورون‌ها با جزئیات ارتباطات آنها كرده است.

 

این پژوهش بخشی از حوزه نوظهور تحقیقات عصب‌شناسی موسوم به كانكتومیك است مانند علم ژنومیك كه به ترسیم نقشه ساختار ژنتیك انسان می‌پردازد. علم كانكتومیك نیز به بررسی و ترسیم نقشه ارتباطات مغزی یا همان سیناپسها می‌پردازد.

 

با حل و ترسیم نقشه این سیناپس‌ها و همچنین توصیف این مطلب كه چگونه اطلاعات در مدارهای مغزی حركت می‌كند،‌ دانشمندان امیدوارند به درك روشنی از این موضوع برسند كه افكار و دریافت‌ها چگونه در مغز تولید شده و چگونه این عملكردها در بیماری‌هایی مانند آلزایمر،‌ اسكیزوفرنی یا سكته مغزی به هم می‌ریزند.

 

این پژوهش به تازگی در مجله نیچر به چاپ رسیده است.

 

به گفته دانشمندان، پس از درك عملكرد و ارتباط سلولهای عصبی در لایه‌های مختلف مغز می‌توان به ساخت شبیه‌ساز رایانه‌یی عملكرد این اندام جالب دست زد، اما این كار به چندین سال كار دانشمندان و همچنین قدرت پردازش رایانه‌یی بالایی نیاز دارد.

 

حدود 100 میلیارد سلول عصبی در مغز وجود دارد كه هركدام با هزاران سلولی عصبی دیگر در ارتباط است كه در این حالت می‌توان تخمین زد حدود 150 تریلیون سیناپس در مغز وجود دارد.

 

برای فهم چگونكی عملكرد مدارهای عصبی مغز باید ابتدا عملكرد هر سلول عصبی و ارتباط آن با سایر سلولهای مغزی را درك كرد.

 

دانشمندان در تحقیقات خود بر بینایی تمركز كرده و قشر بصری مغز موش را مورد بازبینی قرار دادند كه شامل هزاران سلول عصبی و میلیونها ارتباط مختلف است.

 

آنها با استفاده از تصاویر با وضوح بالا توانستند دریابند كه كدام یك از این سلولهای عصبی به یك محرك خاص پاسخ می‌دهد. آنها با استفاده از تكه‌ای از همان بافت، جریانات كوچكی را به زیرمجموعه نورون‌ها اعمال كردند تا شاهد پاسخ سایر نورونها و ارتباط سیناپسی آنها با با مجموعه اول باشند.

 

با تكرار این روش،‌ آنها توانستند عملكرد و ارتباط صدها سلول عصبی را در قشر بصری مغز دنبال كنند.

 

محققان با استفاده از این شیوه امیدوارند كه بتوانند یك نمودار سیم‌كشی از یك منطقه مغز با عملكرد خاص مانند قشر بصری را تولید كنند.
طبقه بندی: رویدادهای علم و فناوری،
[ چهارشنبه 24 فروردین 1390 ] [ 06:17 ب.ظ ] [ مدهوشی ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

سعی کن به همه خوبی کنی و از خدا فقط انتظار پاداش داشته باشی
آخرین مطالب
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب